4. feladatsor

  1. Két kockával dobunk. Egy ilyen dobást sikeresnek nevezünk, ha van 6-os a kapott számok között. Várhatóan hány sikeres dobásunk lesz 30 próbálkozásból?
  2. A véletlenszám-táblázatból (amelyben 0-tól 9-ig szerepelnek számjegyek) tíz darab hárommal osztható számot kell kigyűjtenünk. Várhatóan hány számot kell végignéznünk?
  3. Várhatóan hányszor kell dobni egy kockával, míg
    a) minden szám kijön,
    b) minden páros szám kijön?
  4. Számítsuk ki a kihúzott legkisebb lottószám várható értékét!
  5. Mennyi a lottón kihúzott számok összegének várható értéke?
  6. Várhatóan hány különböző születésnapja van 100 véletlenszerűen választott embernek? (Szökőnaptól tekintsünk el!)

Jelölje \[X_i \] azt a valószínűségi változót, amelyet minden naphoz hozzárendelünk, és értéke 1, ha azon a napon nem született senki, és értéke 0 egyébként. Azaz megszámoljuk, hogy hány napon nem születik senki sem. Nyilván 365 db ilyen változó van, és \[E(X_i) =\left(\frac{364}{365} \right)^{100} ,\] tehát a 365 változó összegének a várható értéke \[365\cdot \left(\frac{364}{365} \right)^{100}\approx 277,42. \] Ennyi napon nem született senki, tehát a szülinapok számának a várható értéke \[365-277,42=87,58. \]

  1. Öt házaspár véletlenszerűen foglal helyet egy kerek asztal körül. Jelölje X azt, hogy hány olyan házaspár van, ahol a férj és a feleség egymás mellé került. Adjuk meg X várható értékét!
  2. Tíz ember mindegyike feldob egy dobókockát. Azok nyernek, akik olyan számot dobnak, amit senki más. Jelölje X a nyertesek számát. Mennyi X várható értéke? Pl: ha a dobások  dobások 1546336116, akkor X = 2 (pirossal jelöltem a nyerteseket).
  3. Jelölje X három kockadobás maximumát. Mennyi X várható értéke?
  4. Egészítse ki az ötöslottó számhúzóiról szóló cikk alábbi állítását! (Index.hu): “A számhúzásra bárki jelentkezhet. A jelentkezők közül a Szerencsejáték Zrt. központjában előzetesen 25 szerencsés embert sorsolnak ki: ők mindannyian a stúdióban ülve várják, hogy a helyszínen eldőljön, közülük ki az egyetlen még szerencsésebb, aki a nyerőszámokat kihúzhatja. … Egy család három tagja 28 hét alatt 15-ször került be a jelöltek közé. Ez 53,57 százalékos arányt jelent*. Az állami cég szerint az ötös lottó esetében hetente stabilan 11 ezer körül alakul a jelentkezések száma. Nem túl bonyolult kiszámolni: ahhoz, hogy valaki 11 ezer jelentkezés mellett ilyen gyakorisággal kerüljön be az adásba, hetente átlagosan xxx szelvénnyel kell játszania.”
    * Vigyázat! Itt igazából arról van szó, hogy 28 hét alatt összesen 15 családtag került a jelöltek közé (bizonyos heteken két vagy három családtag is bekerült)! A százalékos arány ezért itt megtévesztő szám!
  5. Egy szabályos kockát feldobunk, majd ha akarunk, újra dobhatunk, ezután ha akarunk, harmadszor is dobhatunk. Tehát a kockával egyszer, kétszer vagy háromszor dobhatunk. Az utolsó dobott érték számít, jelölje ezt X. Milyen stratégia mellett lesz X várható értéke maximális, és mennyi ez a várható érték?
  6. Egy dobozban az 1, 2, 3, 4 feliratú 4 cédula van. Visszatevéssel húzunk, amíg 4-es  nem kerül a kezünkbe. Határozzuk meg a kihúzott számok összegének várható értékét!
  7. Egy dobozban az 1, 1/2, 2 feliratú három cédula van. Visszatevéssel húzunk, amíg 1-es  nem kerül a kezünkbe. Határozzuk meg a kihúzott számok szorzatának várható értékét!
  8. Legyen X és Y két kockadobás eredménye. Határozzuk meg X és Z = max(X, Y) együttes eloszlását!  Adjuk meg X eloszlását a {Z = 5} feltétel mellett!
  9. Jelölje a lottóban kihúzott i. legkisebb számot Xi. Adjuk meg X2 és X4 együttes eloszlását! Melyik számpár lesz a legvalószínűbb?
  10. Egy szabálytalan érmével (p a fej valószínűsége) végzett dobássorozatnál jelölje X az első, azonosakból álló sorozat hosszát, Y pedig a második, azonosakból álló sorozat hosszát. (Ha pl. a dobássorozat FIIIF…, akkor X = 1, Y = 3.) Adjuk meg X és Y együttes eloszlását, valamint a peremeloszlásokat. Mennyi a két változó várható értéke?